ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΙΤΟΥΝΤΕΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΕΦΑΑ ΤΟΥ ΠΘ

Οι φοιτητές που αιτήθηκαν τη μετεγγραφή τους στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καλούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο στη Γραμματεία του Τμήματος στις Καρυές Τρικάλων, τα δικαιολογητικά που δήλωσαν στην αίτησή τους και απαιτούνται για την μετεγγραφή και επιπρόσθετα φωτοτυπία δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας, από την Πέμπτη 21/11/2019 έως την Τετάρτη 27/11/2019 και ώρες 9:00-14:00.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Στην περίπτωση που ο αιτών τη μετεγγραφή έχει μοριοδοτηθεί για τα εισοδηματικά κριτήρια και δεν έχει δηλώσει στην ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής τον ΑΦΜ ενός γονέα ή και των δύο, θα πρέπει να προσκομίσει τα επιπρόσθετα και τα κάτωθι δικαιολογητικά ανάλογα με το λόγο που έχει επικαλεσθεί για τη μη δήλωση Α.Φ.Μ. ως εξής:

• ''Ο ΓΟΝΕΑΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ Ή Ο/Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΑΠΟΘΑΝΩΝ'': Ληξιαρχική πράξη θανάτου του αποβιώσαντος.
  • ''Ο ΓΟΝΕΑΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ'': Δικαστική απόφαση, με την οποία ο ένας γονέας έχει αποκτήσει την επιμέλεια του αιτούντος μετεγγραφή φοιτητή.
  • ''ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ'': Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο να προκύπτει ο γάμος του αιτούντος μετεγγραφή φοιτητή, ο οποίος έχει δηλώσει το ΑΦΜ του συζύγου και όχι των γονέων/ κηδεμόνων.
  • ''ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΝΟ ΑΓΑΜΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ'': Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο να προκύπτει ότι ο αιτών είναι μη αναγνωρισμένο τέκνο άγαμηςμητέρας.
  • ''ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΣ/Η'': Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο να προκύπτει το διαζύγιο του φοιτητή.
  • ''ΕΙΜΑΙ ΑΓΑΜΗ ΜΗΤΕΡΑ'': Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο να προκύπτει ότι συντρέχει η ιδιότητα της άγαμης μητέρας στο πρόσωπο της αιτούσης μετεγγραφή φοιτήτριας.

''Ο ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΜ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ'': Έγγραφο των αρχών της αλλοδαπής με επίσημη μετάφραση, από το οποίο να προκύπτει ότι ο γονέας, o ΑΦΜ του οποίου δεν δηλώθηκε έχει μόνιμη κατοικία στη χώρα αυτή.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Ενημερώνουμε ότι στις περιπτώσεις των μετεγγραφόμενων εκτός ποσοτικού περιορισμού (αναπηρίες άνω του 67% πάσχοντες από ασθένειες κλπ) σε περίπτωση που δεν έχει ολοκληρωθεί η σχετική διαδικασία, θα δοθεί ο απαραίτητος χρόνος για την υποβολή του αντίστοιχου δικαιολογητικού (πιστοποιητικό ΚΕΠΑ ή βεβαίωση επταμελούς επιτροπής), εφόσον επικοινωνήσουν με τη Γραμματεία και ενημερώσουν την κα Ελένη Κοθώνα στο τηλέφωνο 2431047003 ή την κα Αγγελική Χλήνου στο τηλέφωνο 2431047013.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ :

ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ.

Τρίκαλα 21-11-2019

Από τη Γραμματεία